Sürgünün 71.Yılı İstanbulda Anıldı

Ahıskalı Öğrnciler Mezunlar ve Mensupları Derneği, Yenibosna-İstanbul'da faaliyet gösteren Bizim Ahıskalılar Derneği ve Esenler'de faaliyet gösteren İstanbul Ahıskalılar Derneğinin organizesiyle:
Bu haber 640 kere okunmuş.21 Kasım 2015, Cumartesi - 14:43

Ahıskalı Öğrnciler Mezunlar ve Mensupları Derneği, Yenibosna-İstanbul'da faaliyet gösteren  Bizim Ahıskalılar Derneği ve Esenler'de faaliyet gösteren İstanbul Ahıskalılar Derneğinin organizesiyle:

Ahska Türkleri’nin Ahıskadan sürgün Edilişlerinin 71.yıldönümü İstanbulda ,halkın, Ahıskalı bilim ve iş adamlarının, sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Program:

Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı.  Sevgi dili olan Kuran-ı Kerim Tilaveti  ve duası, Açılış konuşması ve ardından dernek başkanlarının konuşmaları.

Şiir ve türkü ,Ahıska daki sürgüne bizzat şahit olmuş ulu çınarlarımızın hatıraları ile devam edip  Plaket takdimi ile sona erdi.

 

Açılış konuşmasını İstanbul Esenler Ahıskalılar derneği başkanı Fatma Ağalı yaptı, Daha sonra Ahimed Genel Sekreteri Rüstem Alioğu Sürgünün yıldönümü anısına bir konuşma yaparak Dernek olarak yaptıkları faaliyetlerden bahsetti.

 

Konuşmacılardan AHISKA DERNEKLERİ FEDERASYONU BAŞKANI”  SAYIN HABİBULLAH MÜRSEL  BEY Ahıska Türklerinin bu günkü durumu, geleceğe bakışları türkiyeden beklentileri gibi konulardan bahsetti.

 

Yenibosna Bizim Ahıskalılar Dernek Başkanı Binali Muzaffer Dernek olarak yaptıkları faalyetleden, Türkiyeden beklentilerinden , ahıska Türklerinin türkiyede yaşadığı sıkıntılardan bahsetti, Türkiyede yabancı muamele görmek istemediklerini dile getirdi.

 

 

 

Yorumlar

E-posta aboneliği

En Son Haberler
AnketTümü
Türkiye ile Rusya'nın İlişkilerini Destekliyormusunuz?
 
haber yazılımı: buki