orxanulfanov @ hotmail.com

                                         NEREDESİNİZ?

Bilindiği üzere bugün Ahıska Türkleri olarak yıllardır vatan mücadelesi vermekteyiz. Verdiğimiz bu mücadele vatanımıza yakışır düzeyde mi tartışılabilir ancak yine de bir mücadele içerisinde olduğumuzu diyebiliriz. Yıllardır soykırımlara, sürgünlere maruz kalmamız sebebi ile şuan dünyanın dört bir yanında yaşamaktayız. Dünyanın dört bir yanında yine bir sürgün tehlikesi ile yaşayan halk olarak bugün hal olunması gereken o kadar sorunlarımız var ki, saymak ile bitmez.

Şüphesiz ki, bir milletin, halkın, eğitimli, bilgili insanları ne kadar çok olur ise geleceği o kadar aydın olur.  Çünkü karanlıkları,  yarınları, aydınlatacak, halkının, milletinin üzerindeki karanlıkları söküp atacak olan o milletin aydınları, eğitimli, bilgili insanlarıdır.

 Doksanlardan bu tarafa alacak olursak dünyanın pek çok yerinde Ahıska Türkleri eğitim görmüş ve görmeye devam etmekte.  Doksanlardan bu tarafa alıyorum çünkü SSCB'nin dağılması sonrası bir çoğumuz Türkiye merkezli olmakla dünyanın pek çok yerinde eğitim aldık ve almaya devam ediyoruz. Eğitim hayatını bitirdikten sonra bir kısmımız geldiğimiz ülkelere geri dönerken, bir kısmımız ise eğitim aldığımız ülkelerde kalarak hayatımızı idame ettirmekteyiz.

Ahıskalı gençlerin büyük bir kısmı eğitim hayatında  “biz buraya eğitim almaya geldik böyle şeyler ile uğraşmaya değil” diyerek Ahıska Türklerinin meseleleri ile uğraşmamış ve uzak durmuştur. Az bir kısmı eğitim hayatında iken bir kaç organizasyonda yer almak ile yetinmiş, yine az bir kısmı cani gönülden uğraşmıştır. Lakin bugün eğitim hayatını bitirenlerden parmak ile sayılacak kadar az insanımız bu ulvi davaya hizmet etmektedir. Ha bir de neredeyse hepimiz eğitim hayatımızı yılda bir yapılan üç günlük Ahıska Gecelerinde vur patlasın, çal oynasın ile başa vurduk. Bu şekilde eğitim hayatımızı başa vurduk ve  eminim bugün bir çoğumuz bir birimizle iş adamı, mühendis, avukat, doktor, öğretmen ve.s sıfatı ile  karşılaşmaktayız.

Ahıska Türklerinin eğitimli gençleri çok olmasa da var. Lakin Ahıska Türklerinin başından eksik olmayan belalara, çare, deva bulacak, başına gelmiş soykırımların, sürgünlerin hesabını soracak, vatan davasına hizmet edecek eğitimli gençleri maalesef ki, parmak ile sayılacak kadar az! Bu çok üzücü bir durumdur. Üzülerek söylemem gerekir ki, gördüğüm çoğu eğitimli hemşerilerimiz ev, araba, para üçgenine sahip olmak için büyük bir hırs ile çabalamakta.  Buradan bu hemşerilerime sesleniyorum. Neredesiniz? Eğitim hayatını bitirip iş hayatına atılanlar neredesiniz?

                                                                                GÜNÜMÜZDE

Günümüzdeki vaziyet geçmişten pek farklı değil. Çünkü bu gençlere rol model olacak ağabeyleri çok az. O yüzden yine aynı mazeretler, yine aynı düşünceler. Lakin çok şükür ki, eskiye nazaran gençlerimizin sayısı artmıştır. Ancak çok yetersiz durumda. Bugün Türkiye'de eğitim gören Ahıskalı gençlerin sayısı bine aşkındır. Her geçen gün de artmaktadır. Bu eğitim gören gençlerimizin de şehir bazında temsilcileri dahi var. Temsilcilerin ekseriyeti sadece bu sıfatı taşımak ile yetiniyor ya neyse. 

Günümüzde Ahıskalı Gençler Birliği (AGB) ile yeni bir oluşuma gidilme çabası var. Bizim en büyük eksikliğimiz olan insan kaynağımızı artırmak için eğitim merkezli kurulan AGB yönetimce tamamen eğitim gören gençlerimizden ibarettir. Onların verdikleri mücadeleyi görünce gururlanıyorum. Evet bugün bir yerlerde doktor, mühendis, avukat, öğretmen, iş adamı olup ev, araba, para üçgenine sahip olmak için çabalayan ağabeylerinin aksine azıcık burslarını dahi bu ulvi davaya feda eden bu gençlerimizi gördükçe hem gururlanıyor hem de kendimden utanıyorum. Başlarında bir kaç büyüğü ile yapılamaz denilen işler yapan bu gençleri kutluyorum. İnanıyorum ki, üstlendikleri bu yüce, ulvi dava onların incecik omuzlarında daha da filizlenecek, yeşerecek, dallanıp budaklanacak.

Orhan Ulfanov