orxanulfanov @ hotmail.com

DATÜB’den Demokrasi Ziyafeti

Orhan ULFANOV

Bilindiği üzere 04.11.2017 tarihinde yani dün DATÜB III. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel kurul da tam bir demokrasi ziyafeti varmış. Öyle bir demokrasi ziyafeti ki ye-ye tadına doyamazsın. Demokrasi ziyafetinde düşerler falan diye, koltuklarına iyi tutunmaları için sembolik olarak delegelere önce tutmaç çorbası verilmiş. Ardındansa hinkal, katmer gibi çeşitli yemekler ikram edilmiş. Çok değerli delegeler demokrasi yemeklerini afiyetle yemişler. Hatta öyle ki ortada demokrasi diye bir şey bırakmamışlar.

 Genel kurul herkesin katılıp hür ve özgür bir şekilde düşüncesini, fikrini ifade edebilmesi ve en çok muhalifin olduğu, aynı zamanda da DATÜB’ün Genel Merkezi’nin bulunduğu için Kazakistan Almatı’da yapılmış. Zaten doğal olanda bu değil mi? Yoksa hiç muhalifin olmadığı, genel merkeze teee beş buçuk bin kilometre uzak mesafede olan mesela İstanbul’da yangından mal kaçırır gibi yapılsaydı millet ne derdi? Millet ‘’Adam yol paralarını verip çok-çok değerli sayın delegeleri ayağına kadar getirttirip kendini başkan seçtirdi’’ demez miydi? Biliyoruz ki böyle bir duruma delegeler asla izin vermezdi. Hatta bizzat genel başkan buna karşı çıkardı.

 Efendim tüzük gereği genel başkanlığa aynı kişinin iki defadan fazla seçilemeyeceği için Sayın Prof. Dr. Ziyatdin Kasanov görevini delegeler tarafından DATÜB Genel Başkanlığı’na seçilen Sayın Prof. Dr. Ziyetdin Kasanov’a devretti. Diyebilirsiniz ki: ‘’Eee yine aynı kişi seçilmiş’’. Efendim bir zahmet sizde farklı açıdan bakmayı öğrenin. Örneğin: Profilden, üstten ve s. İllaki bir yerden farklı görüntü yakalarsınız.

 Biliyor ve bundan eminiz ki yeni genel başkan eski genel başkanı hiç mi hiç aratmayacaktır. Yani demokrasi ziyafetleri bütün hızıyla devam edecektir. Zaten bu işler ziyafet olmadan olmaz.   

 Seçime kısaca değinecek olursak. Seçim hiçbir itiraza sebep olmayacak kadar şeffaflık içerisinde yapılmış. Kısaca özetleyecek olursak yeni genel başkan kurultaya katılan delegeler tarafından seçilmiş. Delege dediysek öyle hafife alıp yabana atmayın. Bu çok-çok değerli sayın delegeler merkezden birileri tarafından değil, ikamet ettiği ülkelerde yaşayan bizzat Ahıska Türkler tarafından oylama ile seçilmiş. Ne gerek vardı bu kadar angaryaya diyebilirsiniz. Ancak delegelerin DATÜB merkezindeki birileri tarafından seçilmesi durumunda aşırı derecede suiistimal açık olurdu. Mesela yönetim kendine yakın, kendini destekleyen, aleyhlerinde hiçbir şey söylemeyen, eleştirmeyen, hep öven, ‘’liderrimiz’’, ‘’liderrimiz’’ diye naralar atan birilerini delege seçebilirdi maazallah. İşte buna yol verilmemesi, her düşünceden insanımızın olması, muhaliflerin de yer alabilmesi, demokrasi ve şeffaflık için delege seçimleri bizzat yüce halkımıza bırakılmıştır.

 Her neyse demokrasi ziyafetini kısaca özet geçtikten sonra iki dönem üst-üste büyük hizmetler veren Sayın Ziyatdin Kasanov’a teşekkür ediyor yeni Genel Başkan Ziyetdin Kasanov’a bu meşakkatli ve yeni görevinde başarılar diliyoruz.

DATÜB’denDemokrasi Ziyafeti