“Bu bir dava olayı. Bizim davamızda gönülleri fethetmek”. Bu sözlerin sahibi AK Parti Muratpaşa Meclis Üyesi Adayı Mehteber Sıla Akalın… Bir Ahıska Türkü olarak kendi gönlünün 2002 yılında AK Parti’nin kurulmasıyla fethedildiğine dikkat çeken Sıla Akalın, “İlk önce gönülleri fethedeceğiz. Ardından Muratpaşa’da ki öz evlat üvey evlat ayrıştırmasını ortadan kaldıracağız ve Muratpaşa’yı alacağız” diye konuştu.

SILA AKALIN: DAVAMIZ GÖNÜLLERİ FETHETMEK

RÖPORTAJ: ESRA KÖKSAL

Merhaba sizi daha yakından tanıyabilir miyiz? Mehteber Sıla Akalın kimdir?

Ahıska Türküyüm. 1977 doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Kazakistan’da okudum. 1996 yılında Ahıska Türklerine ayrılan kontenjan kapsamında Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türkiye’ye eğitim almaya geldim. Bir yıl Gaziantep’te dil eğitimi aldıktan sonra girdiğimiz üniversite sınavında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım. Yüksek Lisansımı Ankara Üniversitesinde gerçekleştirdim. Avukatlık stajımı da Ankara’da tamamladıktan sonra vatandaşlık alamadığım için hukuk alanında Rusça bilen danışman olarak 2007’de Antalya’ya geldim. Kendimize ait üç ortaklı firmamızda avukatlık yapıyorum. Şuanda hem Vakıfbank hem de SGK’nın vekiliyim.

Siyaset sizin için ne zaman başladı?

Siyasetle tanışmam 3 yaşından itibaren oldu. Babam dava adamıydı. Hayatı boyunca Ahıska Türkleri’nin vatana dönüş anlamında bağımsız aktivistlerden biriydi. Çocuklar babalarının hayallerinden etkilenen kişilerdir. Hem babamın hayalini gerçekleştirdim hem de bende kendimi babamın hayalinde buldum. 2004- 2007 yılları arasında öğrenciyken Uluslar arası Ahıska Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreterliği yaptım. Ahıskalıların hem vatana dönüş mücadelesi kapsamında hem de Türkiye’de bulunan Ahıska Türkleri’nin haklarının savunucusu oldum.

Davalarınızda Rus uyruklu vatandaşların da sözcüsü oldunuz. Baktığınız davalarda Rusların en çok yaşadığı sıkıntılar neydi? Aynı zamanda çok fazla Ahıskalı var. Onların sorunları nelerdir?

Çok büyük mağduriyetler söz konusuydu. Rusların karıştığı davalarda genellikle dolandırılmalarla karşılaştık. Tapulardan kaynaklı sorunlar ve boşanma davalarıyla karşılaştık. Ahıskalıların sıkıntıları; öncelikle vatandaşlıklar ve herkes de olduğu gibi işsizlik sorunu. Şunu da belirtmek istiyorum. Ahıskalıların vatandaşlık konusunda yaşadığı sıkıntılar AK Parti sayesinde toplu vatandaşlık verilmesiyle giderildi. Şuanda sadece süreci uzayanlar var. Onlarında vatandaşlıklarının verilmesi amacıyla elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.

AK Parti ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2012 yılında ilk olarak AK Parti’ye üye oldum. Üye olduktan sonra çalışmalarımı devam ettiremedim. Çocuğumun engelli olması dolayısıyla daha çok evladımla ilgilenmek zorunda kaldım. Bu bir dava. Davamız ne? Gerçekten gönülleri fethetmek. Bunu bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum. Daha önceki hükümetler döneminde biz Ahıskalı Türkler olarak vatandaşlık alamıyorduk. Ama AK Parti geldikten sonra bizim vatandaşlık sorunumuz ve bununla birlikte birçok sorun çözüldü. Ve AK Parti benim gönlümü bu anlamda fethetmeyi başardı.

Muratpaşa’nın eksiklerini değerlendirir misiniz?

Bence Muratpaşa’da herkesin görebildiği bir durum var. Muratpaşa’da bir öz evlat bir de üvey evlat anlayışı var. Lara dediğimiz öz evlat arka mahalleler dediğimiz ise üvey evlat. Bunu bu seçim döneminde yaptığımız mahalle ziyaretlerinde daha çok gördüm. Biz Lara bandında dört dörtlük yaşarken parklardan doğadan her anlamda yararlanabiliyorken bir Kızıltoprak, bir Yenigün’de yaşayan vatandaşın çocuklarını götürebileceği doğru düzgün bir alan yok. Şimdi Lara Muratpaşa ise diğer mahallelerde Muratpaşa. Sen her yere aynı hizmeti götürmek zorundasın. Ayrıştırma var. Hani şöyle bir zihniyet mi var acaba? Burada nasılsa kazanıyoruz diye düşünüyorlar? Muratpaşa’da bir alışılmışlık var. Muratpaşa her yönüyle cennet olabilecekken potansiyeli de varken hala yerimizde sayıyor olmamız çok acı. Bu nedenle de Muratpaşa’yı almaya kararlıyız.

Son olarak neler eklemek istersiniz? Ve Gökçen hanımın projeleri arasında en çok ilginizi çeken hangi projeydi?

Ben Muratpaşa Belediye Başkan Adayımız Gökçen Özdoğan Enç’in ekibinde yer almaktan gurur ve onur duyuyorum. Projelerine baktığımda beni heyecanlandıran birkaç projelerden bir tanesi engellilere yönelik çalışmalar olması. Hem anne hem de çalışma anlamında iş kolik olması nedeniyle projeleri yapacak olmasına inanıyorum ve kadınlara yönelik bir projesi var. O da doğu, batı ve merkezde bir kooperatif kurulacak. İŞKUR aracılığı ile orada kadınlar eğitilecek ve Antalya’ya has bir proje çalışması yapılacak. İnternette yapılan oylama ile Antalya’yı sembol eden bir obje belirlenecek.

O objeyi kadınlarımız evde oturarak işleyecekler. Bunları da belediye satın alma garantisi veriyor ve Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile bu ürünlerin otellere satışını gerçekleştirecekler. Bu projeler yaptığı yapacaklarının teminatıdır şeklinde algıladığım bir proje. Hem kadınlar hem de Ahıskalılar konusunda çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.

 

K:akdenizbülten