cemhal80_ @ hotmail.com

AHISKA GEZİSİ. AHISKADAKİ İZLENİMLERİM.

Gurcistandaki 3 gunluk gezim hakkında sizinle bazı izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.  Ahiskada gördüğüm, genelde kimsenin kimseyle işi yok . Kimse sen Türküsün veya Ermenisin veya başka milletsin diye kötü davranmiyor. Söylendiği gibi Gürcüler milliyetçi deyil. Ben hiç böyle bir davranışı görmedim. Zaten şehirde ve ilçelerde her türlü millet var ve herkes çok rahat yaşıyor. 

Dil sorunu gençler çabuk çözmuşler, çoğu Gürcü okulunda okuduğu için çok güzel konuşurlar. Okumayanlarda birkaç senede dili çözmuşler. Dil bilmeyen Rusça anlaşiyor çünkü Gürcülerin çoğu Rusca bilir. Ama tabi Gürcüce öğrenmek daha iyi olur . Köy ve şehirdeki Ermeniler ve diğer halklarda çoğu Gürcüce bilmez kendi aralarında Rusca anlaşırlar. Ahıskada şehir dışında şu köy ve kasabaları gezdik : Azgur Kikinet Sakunet Agara Heveshen Abastuman Varhan Siniban Sinis Vale Pamac Zigla Mugaret Gorgisimda Adigon Kilde Paraba Benara Hevot ve diger koyler.

Ekonomik durum Ahiskada gayet normal, Türkiyeye göre herşey ucuz . Halk genelde tarımla ve hayvancilikla uğraşıyor. Her tarafta tarlalar ekilmis . Bazı Türk şirketleri orda iş yapıyorlar . Et fabrikaları, oteller, inşaat şirketleri ve diğer işlerle uğraşıyorlar. Ahıska şehrinde yerleşen 25 aile var çoğu Türk şirketlerinde çalışıy, aynı zamanda tarlaları var ve hayvan besliyorlar.

Dediğim gibi Ahiskada çok sayıda Türk firması işyeri kurmuş. Bizim işadamları da buraya az da olsa yatirim yapsalar işyerleri açsalar hem bizim halkın geri dönüşü hızlanır hem ordaki insanlarımıza iş imkanları açılır hemde kendi memleketine yatırım yapmış olurlar. 
Bu konuda Gürcü devleti her türlü destek ve kolaylık sağlıyor.

Ahıska gezisi hakkında yazının devamı gelecek.