KİEV (QHA) - 18 MAYIS 2018 -

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB), Kırım Tatar Sürgünü'nün 74. yıldönümü vesilesiyle Kırım Tatar halkına seslendi. 
 
Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nden yapılan açıklamada, Ahıska Türklerinin de  Kırım Tatar halkına olduğu gibi etnik ve dini bir sürgüne uğratıldığı belirtildi.
 
Mesajda, “Kırım Tatar halkının yaşadığı kötü olayları başkalarının anladıkların  daha iyi anlıyoruz. Çünkü aynı acıları biz de yaşadık. Bundan dolayı tüm Ahıska Türkleri söz konusu faciayı kendi acısı olarak kabul ediyor. Kaderi birbirine çok yakın olan iki halk olarak, aslında soykırım olan, insanlığa ve uygarlığa karşı bir suç olan toplu sürgünlerin kurbanlarını unutmaya hakkımız yok” diye kaydedildi.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükümeti, 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No'lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, "Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü" olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

QHA