14-15 Kasım 1944 gecesi Ahıska Türkleri’nin vatanlarından kopartılarak diktatör Stalin’in talimatıyla Asya steplerine dramatik bir şekilde sürgüne gönderildiğini hatırlatan Milletvekili Uslu, “Ahıska Türkleri onca katliama, sürgüne ve soykırıma rağmen hem davalarından vazgeçmemiş hem de asimile olmadan kendi kimlikleri, dilleri ve dinleri ile varlıklarını bugüne dek sürdürmeyi başarmışlardır.” dedi.

 

Salim Uslu konuşmasında şu görüşleri dile getirdi: “Bugün kürsüden Aziz Dostum Yusuf Selveroğlu ve dava arkadaşlarını rahmetle, şükranla anıyorum. Onların haklı, olgun ve sorumlu mücadelesi sayesindedir ki; bugün Avrupa Konseyi, Gürcistan sınırları içerisindeki Ahıska topraklarına geri dönüş kararı vermiş olmasına rağmen çeşitli bahane ve ağır koşullar nedeniyle Ahıska Türkleri atalarının mezarlarının olduğu doğdukları topraklara dönememişlerdir.

Oysa bugün 9 ülkede yaşamak zorunda bırakılan Ahıska Türkleri’nden isteyenlerin anavatanlarına dönüşü Gürcistan Hükümeti tarafından kolaylaştırılmalıdır. Son günlerde Gürcistan’da bazı işgüzar bürokratların tutumları kimi saygın STÖ başkanları ya da işadamlarına karşı başlattığı haksız, hukuksuz uygulama Borçalı ve Ahıska Türkleri’ni ve bizleri üzdüğü gibi Türkiye - Gürcistan ilişkilerini bozmayı amaçlayan sinsi bir provokasyonla da karşı karşıyayız.

Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Gürcistan hükümetlerinin bu konuda tez elden adım atacaklarına inanıyor ve bekliyoruz.

Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Başbakanımızın yoğun çabalarıyla, Cumhuriyet Hükümetimizin kararı ile Ukrayna’da can derdinde olan Ahıska Kökenli aileler çatışma ortamından alınarak Üzümlü ve Ahlat’a yerleştirilmişlerdir.

Elbette bu durum her türlü takdire ve teşekküre layıktır. Dün Boraltan köprüsünde kardeşini düşmana teslim eden namerde muhtaç olan mecalsizlik yerine bugün çok şükür ki, tüm mazlumlara kucak açan güçlü ve yeni Türkiye var.

Dün Ahıska’yı Alaska ile karıştıran sığ düşünceli yöneticiler yerine bugün çok şükür ki, Dünyadaki tüm haksızlıklara itiraz eden oyun kurucu ve cesur yöneticilerimiz var. Açılışı yapılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun İpek yolundaki tüm devlet ve halkları yakınlaştıracak siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirecek önemli bir kazanım ve uzak görüşlülük olduğuna inanıyorum. Emeği geçenleri kutlarım.

 

Yurttaşlık, Çalışma, ikametgâh izni ve diploma denkliği sorunlarının en kısa sürede çözümlenmesi Ahıskalıların acısını dindireceği gibi kaplıca turizmi, tarım ve seracılığın teşvik edilmesi çözümü daha kolaylaştıracak bir yoldur. Gürcistan ile ortak Üniversite kurulması hem iki ülke ilişkilerini geliştirecek hem de halkların yakınlaşmasına katkı sağlayacaktır.” 

15 Kasım 2017 Çarşamba 23:55 (Recep SERBES) çorumhabernet