4 yıl önce Kırgızistan’dan İnegöl’e göç eden Zülfiya Aslanova, 13 yıl önce ALS kas hastalığına yakalanan oğlu Cihangir’in yanı sıra, iki çocuğuna da tek başına hem annelik hem de babalık yapmaya çalışıyor. Son iki yıldır da oğlunun hastalığını ağırlaşması nedeniyle çalışamayan Aslanova’y, Kaymakamlık, Belediye, Ahıska Derneği ve hayırseverler destek oluyor.

 

Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Anneler Günü nedeniyle Zülfiya Aslanova’ya anlamlı bir ziyaret gerçekleştirildi. İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yılın annesi seçilen Zülfiya Aslanova’yı ziyaret eden Derneği Başkanı Mehmet Taş ve yönetim kurulu üyeleri, Aslanova’ya çiçek ile Naire Çikayeva Anadolu Lisesi öğretmenlerinin de katkılarıyla toplanan yardımı teslim etti.

 

ÇOCUĞU GÜLÜMSEDİĞİNDE ANNENİN GÖZLERİNİN İÇİ GÜLÜYOR Ziyarette konuşan İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Taş, “Ahıskalı ablamızın ne kadar vefakâr bir anne ve ne kadar şefkatli bir anne olduğunu daha önce geldiğimiz ziyaretlerde de görüyorduk. Evladı yatağa bağlı olarak şefkatle, özenle ve sevgiyle bugüne kadar geldi. Hayattan buğuz ettiğini görmedik, duymadık ve her şeyine şükrediyor.

Çocuğu gülümsediğinde annenin gözlerinin içi gülüyor. Bundan dolayı biz yılın annesi olarak ziyaret etmek istedik hem anneyi hem yavrumuzu. En azından manevi bir destek olmak istedik. Gerçekten annelik böyle vefakarlık, sevgi ve şefkat isteyen bir şey. Peygamber Efendimiz der ki ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır.’ İşte böyle anneler her şeyi, övgüyü ve sevgiyi hak ediyor. Ne meşakkatler çektiğini bizler biliyoruz.

Dönem dönem yaşadığı sıkıntılara destek olmaya çalışıyoruz. Bu sadece maddi olarak değil, çünkü ablamızın vatandaşlığı yok, hastanelerde sorunlar yaşıyor. Oturma izinlerinde sorunlar yaşıyor. Bizlerin ancak elinden bu geliyor. Bu vesile ile tüm annelerin Anneler Gününü canı gönülden kutluyoruz” dedi.

 

ALLAH’IN YAZGISI, BİZİM ELİMİZDEN BİR ŞEY GELMEZ

Ziyaretten dolayı teşekkür eden Zülfiya Aslanova ise, “Allah hepsinden razı olsun. Bana destek çıktığınız için teşekkür ediyorum. Sizin dualarınızla benim çocuğum mutlu oluyor. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Allah’ın yazgısı, bizim elimizden bir şey gelmez. En önemlisini Cihangir kazandı. Öbür dünyasını kazandı. O yüzden seviniyor, gülüyor. Her şey o dünya içindir, bu dünya zaten bir yalan. Ben 32 yaşındayım. 19 yaşından beridir de çocuğumu sırtımda taşıyorum. 11 aylıkken, geziyordu, koşuyordu, anne diyordu ama ALS kas hastalığı geçirdi. Son iki yıldır da makineye bağlandı. Normal nefes alamıyor. Balkona, dışarıya çıkaramıyorum. Her şeyden eksik kaldı. Sadece yüzü kaldı. Güleç yüzü var, ona da şükrediyoruz.

Oğlum 13 yaşında, ona 13 yıldır da seve seve bakıyorum. O bir melek. Allah bana en güzel gülü koparıp, verdi. Bakayım kim daha güzel bakacak diye. Bende aynısını Cihangir’e söylüyorum. Cihangir, ‘Mutlu olacaksın’ diyorum ve o da seviniyor ki, benim o dünyam var. Yakalandığı hastalıkla ilgili doktorlara gittik ama bizlere tedavisinin olmadığını söylediler. Kimi de umut veriyor ama çok az deniliyor. Diğer iki çocuğumda bana güç veriyor. Onların sayesinde bende güçlendim” şeklinde konuştu.

 

2 YILDIR ÇALIŞAMIYORUM

Aslanova, “İnsanların yardımıyla ayakta durmaya çalışıyorum. Oğlum salonda yatıp, televizyon seyrederdi. Bende tarlaya, temizliğe giderdim, elimden ne gelirse yapmaya çalışırdım. İki senedir çocuğum kötüleşti, makineye bağlandı. O yüzden bende 24 saat gece-gündüz başında durmak zorundayım. Sağ olsun belediyemiz, kaymakamlığımız, insanlarımız yardım ediyor. Hepsinden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.


Yıldırım Gazetesi