Ahıska Türklerinin 1944 yılında Gürcistan sınırları içindeki yurtlarından sürgün edilişlerini anlatan ‘Ahıska Sürgünü’ fotoğraf sergisi açılışına Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, MÜSİAD Gebze Şube Başkanı Serkan Beyaz, , Gebze Platformu Yönetim Kurulu ve araştırmacı- gazeteci İsmail Kahraman katıldı.MİLLİ ŞUURU AYAKTA TUTMAK ADINA ÖNEMLİ BİR SERGİ

Kurdele kesme töreni öncesinde kısa bir konuşma yapan Kaymakam Gözen, ‘’Öncelikle serginin hayırlı olmasını diliyorum. Katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Tarihimizin her döneminde bu tür hadiseler olmuştur ama bunun en acısını Ahıskalılar yaşamıştır. Ülkemizden o toprakların İslamlaşması üzerine giden bir topluluk daha sonra Rus sömürüsü altında adeta bir soykırım olmuştur. Dünya’nın değişik yerlerine göç etmek zorunda kalmışlar. Ülkemizde de neredeyse her bölgede yaşayan bir Ahıskalı grubu var. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin neredeyse bir çimentosu olan birleştirici bir yapıya kavuşmuş. Bu anlamda hem geçmişi hatırlamak hem Milli şuuru ayakta tutmak hem de gelecek nesillere bu tür hadiseler yaşadığımız zaman geçmişten edindiğimiz tecrübeyle nasıl karşı koyacağımızı göstermek açısından bu resim sergisi güzel bir fonksiyon icra ediyor. Ben emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum’’ dedi.SERGİ 21 NİSAN’A KADAR AÇIK

Kurdele kesme töreni gerçekleştirildikten sonra resim sergisindeki fotoğraflar tek tek gezildi. Kaymakam Hasan Gözen’e sergiyi gezerken dernek yetkilileri eşlik ederek fotoğrafların hikayesini anlattı. Gebzelilerinde büyük ilgi gösterdiği sergi Gebze Center Alışveriş Merkezi 2. Katında 21 Nisan Pazar gününe kadar açık olacak.

Gazete Gebze / Gebze'nin haber merkezi

 

EDİTÖRÜN NOTU:

HABERİMİZ DİĞER HABER KAYNAKLARINDAN ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN YAYINLANMAKTADİR. 

YAYINLANAN BU HABERE KISA BİR AÇIKLAMA YAPMAK İSTERİZ...

HABERDE GEÇEN AÇILIŞ KONUŞMASINDA KAYMAKAM BEYİN ŞU AÇIKLAMASI GEÇİYOR.....Ülkemizden o toprakların İslamlaşması üzerine giden bir topluluk daha sonra Rus sömürüsü altında adeta bir soykırım olmuştur.

BİZİM YORUMUMUZ AHISKA OSMANLIDANDA ÖNCE TÜRK YURDU İDİ VE ANADOLUDAN AHISKAYA GÖÇ VE İSKAN OLMAMIŞTIR. SÜRGÜNE UĞRAYAN BU MİLLET AHISKANIN YERLİ HALKIDIR ORAYA SONRADAN GİTMEMİŞTİR.