~ABD’de yaşayan Türkiye vatandaşları Washington Büyükelçiliği önünde toplanarak, Türkiye’deki terör olaylarına dikkat çekti. Aralarında Ahıska Türklerinin de bulunduğu topluluk PKK terör örgütüne yönelik sloganlar attı. “PKK haindir, Türk Kürt kardeştir” sloganları atan topluluk uzun bir süre elçilik önünde bekledi.
Türkleri Organize ve Yönlendirme Komitesi Eş Başkanı İbrahim Uyar, “Öncelikle Suruç’ta yapılan katliamda ölen kardeşlerimize, Ceylanpınar’da şehit olan astsubayımıza, Kilis’te, Diyarbakır’da şehit olan polis ve askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bugün Washington D.C, ABD’nin başkentinde Türkler olarak bir araya gelerek terörü kınıyoruz. Terörün her çeşidini kınıyoruz. Buradan DEAŞ, PKK, DHKP-C terör örgütlerinin hepsini lanetliyoruz ve Türkiye’nin arkasında olduğumuzu gösteriyoruz” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin teröre karşı yaptığı mücadeleyi herkese göstermek için toplandıklarını söyleyen Uyar, “Amerika’da herhangi bir terör örgütü olduğunda Amerika nasıl bir araya geliyorsa Türklerin de bir araya gelmesini istiyoruz. Özellikle yeni seçilen, parlamentoya giren parti liderlerine bir mesaj vermek istiyorum. Siyasi ve ideolojik ayrımcılıklarınızı bir kenara bırakın, birlik olun beraber olun. Türkiye hepimizindir. Ölen herkes insandır. Her türlü teröre birlik ve beraberlik içinde cevap vermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Elçiliğin karşı kaldırımında toplanan Kürt ve Ermenilerin bulunduğu topluluk ise karşı protesto gerçekleştirdi. Karşılıklı slogan atan topluluk olaysız dağıldı.
YASİN ÖZTÜRK
WASHINGTON

(iha)