BM Bilim, Kültür ve Eğitim Örgütü'nde (UNESCO) "Güvenli Liman Türkiye" sergisi açıldı.

UNESCO'da

 

Sergi, Anadolu'da Osmanlı İmparatorluğu'nun ve nihai asırda da Türkiye Cumhuriyeti'nin kapılarını baskı ve zulümden kaçan topluluklara açarak, onları koruyup himaye edişlerinin tarihini görsel olarak anlatıyor.

UNESCO merkezinde açılan "Güvenli Liman Türkiye" sergisinin açılışına UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve Türkiye'nin UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı katıldı.

 

Sergide göç hikayelerine yer verilen halklar arasında 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Avrupa'nın muhtelif bölgelerindeki baskılardan kaçarak Osmanlı'ya sığınan Yahudiler, Ahıska Türkleri, Bulgaristan, Kosova, Bosna Hersek, Afganistan, Makedonya'dan gelenler, İran-Irak Savaşı, Körfez Savaşı nedeniyle Türkiye'ye sığınanlar ve Suriye'deki dahil harp yüzünden 2011'den bu yana Türkiye'ye sığınan Suriyeliler bulunuyor.

"Güvenli Liman Türkiye" sergisi, Washington, New York, Ottava, Brüksel ve Cenevre'de de daha evvel açılmıştı. Sergi, 19 Haziran'a kadar gezilebilecek.

Kaynak : A.A.

 

Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İstermisiniz? :

 

AjansAhıska E-Bülten

 

 

 

Ajans Ahıska'yı Facebookta Beğenebilirsiniz:

 

 

 

 

Etiketler: UNESCO'da