Uzun yıllardan bu yana Türk Dünyası eksenli çalışmalarıyla tanınan gazeteci-yazar Seyfullah Türksoy, Ak Parti İstanbul 3. bölgeden milletvekili aday adayı oldu.

Aynı zamanda Dünya Karapapak Türkleri Birliği ve İpekyolu Stratejik Araştırmalar Derneği Genel Başkanı olan Seyfullah Türksoy,  ''Önümüzdeki süreçte Türkiye ile Türk Dünyası arasında her alanda çok güçlü işbirlikleri olacak. Dilde, Fikirde, İş'te birlik ideali kapsamında çok önemli gelişmeler yaşanacak.

Ak Parti Hükümeti ve Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Türk Birliği yolunda çok önemli adımların atıldığına ve atılacağına inanıyorum. Türk Dünyasıyla ilgili faaliyet gösteren kanaat önderleri olarak bizler de şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devletimizin, milletimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında yer almaya devam edeceğiz''  dedi.

30 yılı aşkın bir süredir Türk Dünyasıyla Türkiye arasında gönül köprüleri kurmak için gayret sarfettiğini belirten Türksoy, ''Balkanlardan Kafkaslara, Ortadoğu'dan Orta Asya'ya ve Sibirya'ya kadar Türk milletinin farklı boylarının yaşadığı tüm coğrafyayı dolaştım. Türksoy'la İpekyolu başta olmak üzere yaptığım binlerce belgesel ve haber programıyla Türk Dünyasının bilinmeyenlerini ekrana getirdim. İnşallah bundan sonra da Türk Dünyası'nın Gönül Elçisi misyonunu layıkıyla sürdürmeye çalışacağım'' şeklinde konuştu. 


Dünya Karapapak Türkleri Birliği olarak, şimdiye kadar Türkiye'nin pekçok şehrinde, Türkiye'den ve Türk yurtlarından onbinlerce kişinin katıldığı  dev kurultaylar düzenleyerek ülkemizin ve milletimizin birlik- beraberliği konusunda dünyaya anlamlı mesajlar verdiklerini belirten Türksoy sözlerini şöyle sürdürdü: 
''Türkiye'nin öncülüğünde büyük Türk Birliğinin er veya geç kurulacağına inanıyorum. O bakımdan önümüzdeki süreçte Türk Dünyası'ndan sorumlu bir bakanlığın veya müsteşarlığın mutlaka kurulması gerektiğini ifade ediyoruz.

Dünyanın en önemli enerji, maden ve tarım kaynakları ile beraber genç ve dinamik bir nüfus Türk Cumhuriyetlerinde bulunmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de en büyük hayali olan Türk Birliği'nin;  Ak Parti'nin güçlü, kararlı ve istikrarlı adımları ve  Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayetli liderliği ile mutlaka gerçekleşeceğine inanıyorum. Ekonomi, eğitim, yayıncılık, kültür ve sanat bu birliğin temelini teşkil edecektir.

Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan Cumhuriyetlerinin devlet başkanlarıyla ve Avrasya coğrafyasındaki diğer liderlerle kurmuş olduğu sağlam dostluk ve kardeşlik ilişkileri gelecek adına ümit vericidir. Mazlum milletlerin ümit kapısı olan güçlü Türkiye; Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi; Alevi ve Sünnisiyle, tüm etnik unsurlarıyla bir bütündür. Farklılıklar zenginliğimiz ve gücümüzdür. Tıpkı ecdadımız gibi bizler de ırk, din, dil ayırımı yapmadan bu milletin tüm unsurlarını kucaklayarak güçlü Türkiye'nin ve büyük Türk Dünyasının inşaası için var gücümüzle çalışacağız''

 

Bizlerde Ajans Ahıska Olarak Seyfullah Türksoy Beyfendiye hayırlı olsun dileklerimizi ileterek Başarılar diliyor, desdeklerimizi bildiriyoruz.