KİEV (QHA) -

Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin Ukrayna Temsilciliği’nin, Kiev’de 14 Kasım tarihinde düzenlediği 1944 sürgününde hayatını kaybeden Ahıska Türkleri anma etkinliğine Ukrayna’nın başkentinde yaşayan Müslüman toplumunun temsilcileri katıldı.
 
Namaz kılındıktan sonra cami imamı verdiği vaazda 1944 yılının korkunç faciasının suçsuz kurbanlarını andı.
 
Ardından birkaç yıl önce Türkiye’nin TRT televizyon kanalı tarafından çekilen Ahıska Türkleri ile ilgili bir filmin gösterisi yapıldı.
 
Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin Ukrayna Temsilciliği Başkanı Marat Rasulov, QHA’ya yaptığı açıklamada, günümüzde Kiev’de sadece 15 Ahıska Türkü ailesinin yaşadığını bildirdi. Gürcistan’dan sürgün edilerek tüm dünyaya dağılan Ahıska Türklerinin çoğu Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde ikamet ediyor, ayrıca Kırım’da da çok sayıda Ahıska Türkü bulunuyor. Tahminlere göre Ukrayna’da yaklaşık 10 bin Ahıska Türkü ikamet ediyor.
 
Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği, Ahıska Türklerinin sürgününün 71. yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği’nin bu trajik tarihi bir kez daha hatırlattı.
 
Ahıska Türkleri, 15 Kasım 1944 tarihinde Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nden Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürgün edildi.
 
Sürdün edilen 115,5 bin Ahıska Türkü, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın farklı bölgelerinde ikamet yerini değiştirme hakkı olmayan “özel yerleşimciler” olarak yerleştirildi.
 
1956 yılında özel yerleşim sınırlamaları kaldırılması ardından Ahıska Türklerinin bir kısmı, Kafkasya’nın farklı bölgelerine dönmeye başladı, ama halkın büyük bir kısmı Orta Asya ve Kazakistan’da yaşamaya devam etti.
 
Özbekistan’ın Fergana vadisinde yaşayan Ahıska Türkleri, 1989 yılında, etnik bir gerilim sonrasında büyük bir şiddete uğradı. Bu trajedinin ardından bölgedeki nüfus Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan’a göç etmek zorunda kaldı.
 
Türkiye Ahıska Türklerinin kendi topraklarına yerleştirilmesi programına başladı.  2004 yılının Şubat ayından Rusya ve ABD hükümeti, Uluslararası Göç Örgütü desteğiyle, Rusya’nın Krasnodar bölgesinde ikamet eden Ahıska Türklerinin ABD’de yerleştirilmesi programı başlatıldı. 2005 yılının Eylül ayı itibarıyla yaklaşık 21 bin Ahıska Türkü programa katılma başvurusunda bulundu ve 5 bin kişi ABD’nin farklı şehirlerinde yerleştirildi. Günümüzde program durduruldu.
 
Günümüzde Ahıska Türkleri dünyada 550 bin kişilik nüfusa sahip.

 

QHA