Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov da bu düşünceden heyecan duyduğunu ve çok mutlu olduğunu dile getirerek üzerlerine düşen her görevi yerine getireceklerini belirtti. 

Çorum’da kurulması hedeflenen Ahıska Türkleri Derneği için her türlü desteği sağlayacaklarını ifade eden Kassanov, Ahıska Türkü lisans ve lisansüstü öğrencilerinin Hitit Üniversitesi’nde eğitim görmelerini de istedi. Kassanov ayrıca, Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Sürgünün 70. Yılında Ahıska Türkleri Uluslararası Sempozyumu”nda göstermiş olduğu yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı da Prof. Dr. Alkan’a teşekkür ederek başarılı çalışmalarının devamını diledi.
Ahıska’nın medeniyet havzasının doğal bir parçası olduğunu ifade eden Rektör Alkan ise, Ahıska Türklerinin yaşadıklarının çok trajik olduğunu belirterek, Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Sürgünün 70. Yılında Ahıska Türkleri Uluslararası Sempozyumu”nda konunun çok farklı boyutlarının ele alındığını söyledi. 
Ahıska Türkü gençlerin Hitit Üniversitesi’nde eğitim almalarından büyük bir mutluluk duyacağını ifade eden Prof. Dr. Alkan, Gaspıralı İsmail’in “Dilde birlik, işte birlik ve fikirde birlik sağlanırsa o zaman kurulur dirlik” sözlerini anımsatarak dilini, dinini, örf ve adetlerini kaybetmeyen Ahıska Türklerinin her zaman yanlarında olduklarını dile getirdi. 
Rektör Alkan, Çorum’da kurulması hedeflenen Ahıska Türkleri Derneği’ne sağlayacakları destek için de Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov’a teşekkür etti.

(Hitit Üniversitesi)