Ahıskalı Öğrencilerin 13.“Geleneksel Dayanışma Günleri”

13,14,15 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye'nin değişik illerinde üniversite eğitimi gören yaklaşık 300 öğrenci 13. Geleneksel Ahıskalı Öğrenciler Dayanışma Günü için bir araya geldiler. Ahıska Türkleri 15 Kasım 1944‘ te Gürcistan – Türkiye sınırında yer alan Ahıska bölgesinden sürgün edilmişve dünyanın 9 farklı coğrafyasına dağılmış bir Türk topluluğudur.
Bu haber 3138 kere okunmuş.21 Mayıs 2016, Cumartesi - 23:48

Türkiye’de Üniversite Eğitimi alan Ahıskalı Öğrencilerin  13.“Geleneksel Dayanışma Günleri”

 

     13,14,15 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye'nin değişik  illerinde üniversite eğitimi gören yaklaşık 300 öğrenci 13. Geleneksel Ahıskalı Öğrenciler Dayanışma Günü için bir araya geldiler.

Ahıska Türkleri 15 Kasım 1944‘ te Gürcistan – Türkiye sınırında yer alan Ahıska bölgesinden sürgün edilmişve dünyanın 9 farklı coğrafyasına dağılmış bir Türk topluluğudur.

    1992 yılında eski Türkiye Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal tarafından “Büyük Öğrenci Projesi” kapsamında Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Ukrayna ve Orta Aysa Cumhuriyetlerinden Türkiye’ye üniversite eğitimi için gelen Ahıskalı öğrencilereğitim hayatı boyunca karşılaştıkları maddi-manevi sıkıntılarının diğer Ahıskalılar tarafından bir daha yaşanmaması için ilk defa 2004 yılında bir araya gelerek ''Ahıskalı Öğrenciler Birliği''nin oluşturdular ve 13 yıldır dayanışma günlerini düzenlemektedirler.

 

    Geleneksel hale gelmiş dayanışma günleri günümüze kadar her yıl aralıksız olarak 2005 Ankara, 2006 Samsun, 2007 Konya, 2008 İzmir, 2009 Bursa, 2010 Eskişehir, 2011 İstanbul , 2012 yılında Ankara’da okuyan öğrencilerimizin katkılarıyla organize edilmiştir. 13.“Ahıskalı Öğrenciler Geleneksel Dayanışma Günleri” 2016 yılı Mayıs ayının 13,14 ve 15 inde  İzmir’de düzenlenmiştir. Eğitim, kültürel, sosyal ve sport aktivitelerden oluşan bu organizasyon, Ahıskalı gençlerin bir araya gelerek birbirlerini daha yakından tanımalarına, kültürel miraslarının korunmasına ve yaşatılmasına, gençlerin arasındaki dayanışma ruhunun sağlamlaştırılmasına büyük katkıda bulunmaya devam etmektedir.

 

    13-14-15 Mayıs 2016 Etkinlikleri:

İlk gün: 13. Yıl programı 13 Mayıs Cuma günü Bayraklı Belediyesinin katkısıyla Bayraklı Belediyesi  Havuz Düğün Salonun'da bir araya gelen öğrenci arkadaşlarla sıcak bir kahvaltı ile başladı, sonrasında İzmirin  tarihi mekânlarından Efes Antik şehri gezildi.  Efes gezisinden sonra Bütün öğrenciler İzmir cumhuriyet meydanında saat kulesi önünde hatıra fotoğrafı çekindiler.

 Akşam, öğrenci gruplarının katılımıyla Bucada kır düğün salonunda Akşam yemeği yenildi ve sosyal etkinlikler düzenlendi, öğrenciler günün yorgunluğunu dinlenerek ve eğlenerek üzerlerinden attılar.  Daha sonra istirat etmek için öğrenciler kyk yurtlarına geçtiler.

 

 

İkinci gün:  Buca’da Özel  Halı Saha Tesislerinde farklı şehirlerden gelen  takımların katılımıyla futbol turnuvası ve 4 sıklette bilek güreşi yarışması, masa tenisi ve satranç turnuvası  düzenlendi. Üniversiteliler çok güzel zaman geçirme fırsatını elde etti. Futbol turnuvasının sonucunda Isparta  takımı - Birinci,  İstanbul takımı- İkinci,  Bursa takımı ise Üçüncü oldu.  Bilek güreşi turnuvasında, masa tenisinde,satrançta  da dereceye giren öğrenciler ödül almaya hak kazandı.  Akşam yemeğinden sonra öğrenciler dinlenmek üzere kyk yurtlarına geçerek günü tamamladılar.

 

 

 

Üçüncü gün: Ege Üniveristesi  MÖTBE Salonunda  Gala programı düzenlendi.

10.30-12.30 Arasında Bilgi yarışması yapılmıştır.13.30 Da İllerden gelen öğrenciler sahne Performanslarını sergilediler .

Türkiye’nin değişik  illerinde üniversite eğitimi gören öğrenciler şarkılarıyla, şiirleriyle ve sahne gösterileriyle programa renk kattılar.

 

   Gala Programı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile açılışı yapılan programda, AHİMED Başkanı Rüstem ALİOGLU bey açılış konuşmasında:

Türkiye’de üniversite eğitimi gören Ahıskalı öğrencilerin arasındaki dayanışma ve bu dayanışmanın neticesi olarak kurumsal yapılanmasından bahsetti.

Türkiye’nin değişik üniversitelerinde okuyan Ahıskalıöğrencilerin birlikteliklerinden bahsetti.

Sürgünün dünya’ya savurduğu Ahıskalıların çocukları Türkiye’de bir oldular birlik oldular. Bu programlar sayesinde senede bir defada olsa bir araya geldiler.


Dayanışma günlerini organize etmenin önemi kadar Bu birlikteliğimizin ruhunun devam etmesi de çok önemli olduğunu belirtti.

2010 yılında Eskişehir'deki programda Türkiye’deki farklı şehirlerde okuyan öğrenci temsilcileri ile Ahıskalı Öğrenciler Birliğ’ni Resmi hale getirmek için karar alındığını  ve bugünlere geldiğini belirterek . Bütün bu çalışmalarımız da emegi geçenlere teşekkür etti.

Alioğlu konuşmasında: 1944 yılında vatandan zorla koparılarak değişik yerlere sürgün edilen bir millet. Yıllarca sürgün hayatı yaşamış. Vatana dönmek için yapılan mücadelelere rağmen hala vatana dönememiş bir millet ve bunların ışık vaad eden Ümit vaad eden çocukları. Rüzgarın önünde savrulan yaprak gibi dünyanın değişik yerlerine savrulmuşlar. Çocuklarını okutmak için Türkiye’ye göndermişler. Bu çocuklar burada hem okullarını okuyorlar hem de birbirleriyle dayanışma içerisinde programlar düzenliyorlar.

Bu programda Ahıskalı Türk Toplumunun Vatan Ahıskaya yerleşme konusunda emek veren büyüklerimizi hatıralarını yad etmeyi vazife bildik. Onun için Vatan Ahıskaya yerleşme mücadelesi veren Kahramanlarımızdan biri olan Merhum Enver Odabaşev büyüğümüzü Rahmetle anıyoruz.
Önemli bir konu! Ahıska Türkleri kurdukları STK lar birbirinin Rakibi ve Alternatifi değildir. 
Sosyal ve Beşeri sermayemizi iş birliği ve dayanışma ile güçlendirmeliyiz.
10 Farklı ülkede yaşayan farklılıkları içinde barındıran BİZİM ŞENLİK ORTAK AKIL OLUŞTURARAK Geleceğimizi planlamalıyız.

Sözleriyle Salondakı konuklara hıtap etti.

 

 

 

 

Kürsüye ikinci konuşmacı olarak gelen Akyad Başkanı Av. Muhammet Işık Bey, konuşmalarını yaptılar.

Kürsiye daha sonra Bayraklı Belediye Başkanı Hasan KARABAĞ beyefendi gelerek konuşmalarını yaptılar iyi dileklerde bulundular. Bayraklıda yapacakları  Türk Dünyası kültür parkında Ahıska Türklerinede bir köşe ayıracaklarını belirttiler.

Daha sonra :

-Şiir ve Türkü Dinletisi. -Ahıskalı Türklerin Sürgününü Anlatan Sinevizyon Filmi-Ahıskalı Türklerin Milli Liderlerinden Merhum Enver ODABAŞEV Biyografisi ve Hayatından anlatımlar. -Ahıskalı gençlerin Folklorik Dans gösterileri -Ahıskalı Gençlerin hazırlayıp sunacağı tiyatral komedi gösterileri,
 
İle program devam etti.
 

 

 

 

 

Ödül Töreni

3 gün süren 13. Geleneksel Dayanışma Günlerinin en son bölümünde bilgi, kültürel, sportif faaliyetlerle dereceye giren yarışmacılara ödülleri verilirken programa katkı sağlayan yetkililere plaket, birçok  ilden katılan AHİMED il temsilcilerine de hediyeleri takdim edilerek, toplu bir fotoğraf çekilerek 2015-2016 eğitim yılının yorgunluğunu giderecek anlamlı bir gün hatırası yaşandı.

 

 

Programdan video:


Yorumlar

E-posta aboneliği

En Son Haberler
AnketTümü
Türkiye ile Rusya'nın İlişkilerini Destekliyormusunuz?
 
haber yazılımı: buki