Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı,Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonundaUkrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin çocuklarına Kur'an-ı Kerim ve din dersleri verilmeye başlandı.

....Ajans Ahıska....

Üzümlü İlçe Müftülüğü, Ahıskalı ailelerin talebi üzerine Ensar Camisi'nde çocuklar için Kur'an kursu açtı ve dini konularda eğitim vermeye başladı.

Ensar Camisi'nde din görevlileri tarafından cumartesi ve pazar günleri üçer saat verilen kurs ve eğitime 55 Ahıskalı çocuk katılıyor.

Üzümlü Müftüsü Adem Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahıskalı ailelerin talebi doğrultusunda çocuklar için Kur'an kursu ve din eğitimi başlattıklarını belirtti.

Eğitimlerde öncelikle İslam dininin asıl kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'i okumayı öğrettiklerini ifade edenKaradeniz, şunları söyledi:

'Ensar Camimizde görevlendirdiğimiz hocalarımız tarafından eğitim yapılmaktadır. Eğitimlerde birinci olarak Kur'an-ı Kerim'i öğretiyoruz, sonra da Diyanet İşleri Başkanlığımız yayınlarından yaz kurslarında çocuklarımıza okuttuğumuz 'Dinimi Öğreniyorum', 'İbadetim, Ahlakım, Peygamberim' kitaplarını okutuyoruz. Çocuklarımız Türkçe bilmedikleri için kitapların Rusça baskılarını başkanlığımızdan isteyip dağıttık. Şu anda çocuklarımız o kitaplardan okurken, hocalarımız da Türkçe olarak anlatarak eğitim yapılıyor. Çocukları camiye alıştırmak için çeşitli hediyeler de verdik. 55 çocuğumuz camiye eğitime geldi. Hepsi camide cıvıl cıvıldı. İlk defa cami görüp ezan sesi duyduklarını ve ilk defa Kur'an ile karşılaştıklarını söylüyorlar. Bu da bizi çok duygulandırdı. Çocuklar çok ilgili. Dersleri aşkla şevkle dinliyorlar.'

Kurslara katılan Ahıskalı çocuklardan 12 yaşındaki Umut Kaya, derslerin eğlenceli geçtiğini ve Kur'an öğrenmeye başladıklarını belirterek 'Camiye geldik, hocalarımız sağ olsunlar bize Kur'an okumayı, namaz kılmayı öğretiyorlar. Derslerimiz eğlenceli geçiyor, dinimizi öğreniyoruz' dedi.