HARKİV (QHA) -

Rusya’nın saldırdığı Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yaşayan veya bu bölgelere yakın yerlerde oturan Ahıska Türklerinin, Türkiye’ye göçü başladı. 

25 Aralık Cuma günü Ahıska Türklerinden oluşan ilk grup hava yoluyla Türkiye’ye ulaştı. Ukrayna Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı Marat Rasulov, QHA’ya yaptığı açıklamada uçuşun Ukrayna’nın Harkiv şehrinden yapıldığını bildirdi. Harkiv havalimanından yolcu edilen Ahıska Türklerini, Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yönet Can Tezel uğurladı.

Rasulov, “Bugün Harkiv’den Türkiye’ye 174 kişi uçtu. İlk başta daha çok kişinin uçması gerekiyordu ama bazıları, çeşitli sebeplerden dolayı bugün gidemedi. Onlar daha sonra Türkiye’ye gidecekler. Ben ilk grubun yerleştirme konuları ile ilgilenip, daha sonra Ukrayna’ya dönüp başka grupları organize edeceğim” dedi. Ukrayna’dan giden grup Türkiye’nin Erzincan şehrinde kabul edilecek. Ahıska Türkleri, Erzincan’da yerel yönetim temsilcileri, sosyal güvenlik görevlileri ve milletvekilleri tarafından karşılanacak. 

 

 

Ayrıca bugün saat 16.00’da ikinci bir uçağın da Türkiye seferi yapması planlanıyor. Böylece bugün toplam olarak 340 kişinin Türkiye’ye varması beklenmekte.

Daha önce Türkiye, Ukrayna’da terörle mücadele operasyonun düzenlendiği bölgelerde yaşayan Ahıska Türklerini kabul edeceğini bildirmşti. Rusya’nın, Ukrayna’da savaşı başlattıktan sonra Ahıska Türkleri, Türkiye hükümetine başvurarak göç etme ricasında bulundu. Aralarında, savaş sırasında evlerini ve diğer değerli eşyalarını kaybeden, yaşam düzeni bozulan birçok kişi yer alıyor.

Ahıska Türklerinin göç konusu ile Ukrayna’da Ukrayna Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti ilgilenmekte.

Marat Rasulov, Donetsk, Lugansk ve Harkiv bölgelerinden toplam olarak 677 Ahıska Türkü ailelerinin Türkiye’ye taşınmasının planlandığını belirtti.

QHA

 

 

 

Ahıska Türkleri savaş bölgesinden kurtulup Türkiye’ye varabildi

Türkiye’ye giden Ahıska Türklerinin Ukrayna vatandaşlığından vazgeçmek zorunda olmadığı bildirildi.

25 Aralık 2015 15:33
       A  A
 
HARKİV (QHA) -

Rusya ordusunun ve Rusya yanlısı teröristlerin faaliyet gösterdiği Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yaşayan Ahıska Türklerin ilk grubu Türkiye’ye uçtu. Küçük çocuklar dahil olmak üzere 174 kişiden oluşan gruba, genel olarak Slavyansk şehri civarında silahlı çatışmalardan zarar gören aileler dahil oldu.

Yolcu Ahıska Türklerinden Mahmilya Şahmadova, “14 yıldır Slavyansk yakınında yaşıyor ve çalışıyorduk. Ben aşçı olarak çalışıyordum. Korkuyorum ve aynı anda seviniyorum. Gitmekten korkuyorum ama gitmemekten daha çok korkuyorum. Bize, Türkiye’de kalacak yeri vereceklerini, iş bulamaya yardımcı olacaklarını ve yeni yerde alışmaya yardım edeceklerini söylediler” dedi.

 

 

Harkiv’den İstanbul’a sefer yapan uçakta, Donetsk ve Lugans bölgelerinde en çok zararı gören yaşlılar ve kadınlar yer alıyor.

Havalimanında hızlıca düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Türkiye’ye giden Ahıska Türklerinin Ukrayna vatandaşlığından vazgeçmek zorunda olmadığını ve Türkiye’de oturma ve çalışma izinlerini alacaklarını açıkladı.

Türkiye’ye giden Ahıska Türklerinin istediği zaman Ukrayna’ya geri dönebileceğini anlatan Tezel, Türkiye hükümetinin buna karşı çıkmayıp tam tersi, yardım edeceğini bildirdi. Tezel, Ahıska Türklerinin ve Kırım Tatarlarının, Türkiye’nin amaç ve görevlerini Ukrayna’ya ulaştırma konusunda Türkiye’nin kardeşleri ve ortakları olduğunu kaydetti.

Bugün, 25 Aralık Cuma günü Ukrayna’dan Türkiye’ye yapılacak iki sefer ile 347 Ahıska Türkünün daha Türkiye'ye intikali bekleniyor.