Ahıska gazetesine TÜRKSOY 2016 basın ödülü verildi.

2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Azerbaycan’ın Şeki şehri, TÜRKSOY, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şeki Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen görkemli bir açılış törenine ev sahipliği yaptı.

 

28 Nisan 2016 tarihinde, Şeki şehrinde yer alan tarihi Han Sarayın bahçesine inşa edilen Kültür Başkenti Köyü’nde gerçekleştirilen etkinlikte TÜRKSOY üyesi ülkelerden misafir sanatçılar sahne alırken, Azerbaycan el sanatları ve halk oyunlarından çeşitli örnekler de sunuldu. Kültür başkenti açılışına anlam katan bir başka özel etkinlik ise geleneksel olarak gerçekleştirilen TÜRKSOY Basın Ödülleri Töreni oldu. 

2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılışına, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ve Şeki Valisi Elhan Usubov’un yanısıra diplomatik misyon temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Etkinliğin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası Kültür Başkenti programının kültür ve sanat hayatına gözle görülür bir canlanma getirdiğini söyleyerek, TÜRKSOY üyesi ülkeler Kültür Bakanları adına, ev sahibi Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev’e teşekkürlerini iletti.

 

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev  yapmış olduğu konuşmada Azerbaycan kenti, Türk kenti ve Şeki kenti’nin birbirine eş anlamlı olduğunu dile getirdi. Şeki’nin dünya çapında bir kültür merkezi olduğunu belirten bakan Garayev ‘’Azerbaycan kültürünü Şeki’siz düşünmek mümkün değildir’’ dedi.

Ajans Ahıska'yı Facebookta Beğenebilirsiniz: 

 

 


 

 

 

 

Etkinliğin onur konuğu olarak Şeki’de bulunan BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ise  Şeki’de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu, Tarihi İpek yolu üzerindeki şehrin kültür başkenti ilan edilmesi ile birlikte, zengin bir kültürün yaşayan sembolü olarak pek çok turistik ve ekonomik katkı sağlayacağını belirtti.

 

TÜRKSOY’un gelenekselleşmiş etkinliklerinden biri olan TÜRKSOY Basın Ödüllerinin sekizincisi 2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

 

“Birlikte Dirlik Vardır” temasıyla özel olarak hazırlanan TÜRKSOY BASIN ÖDÜLÜ, bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Gagavuzya (Moldova) ve Makedonya’dan 15 kişiye takdim edildi. Oğuz Kağan Destanı’ndan ilham alınarak hazırlanan ödül Türk Dünyasının zengin kültürel birikiminin korunarak gelecek nesillere aktarılmasında çalışmalarıyla katkı sunan kişi ve kurumlara takdim edilmektedir. 

Ahıska Gazetesi de kardeş ülkeler arasındaki kültür köprülerinin kurulmasındaki önemli faaliyetlerinden dolayı bu ödüle layık görülmüştür.

 

2016 Yılı TÜRKSOY Basın Ödülü Sahipleri

 

AZERBAYCAN

Şaik MEMMEDOV – “İctimai TV” Kanalı Enformasyon ve İctimai-Siyasi Programlar üzere Genel Müdür Yardımcısı

Hikmet MEMMEDOV – “Yeni Azerbaycan” Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Aydın GULİYEV – “Bakü - Haber” Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

KAZAKİSTAN

Aleksandr TARAKOV – “Kazakstanskaya Pravda” Gazetesi Genel Müdürü

Nurtöre JUSİP – “Aykın” Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Rövşen MEMMEDOĞLU – “Ahızka” Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

KIRGIZİSTAN

Abdilamit JUMAŞEV – “Jetigen” Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Munduzbek TENTİMİŞEV – Serbest gazeteci

TÜRKİYE

Mustafa KARTOĞLU – “Star” Gazetesi Ankara Temsilcisi

Oğuz DEMİR – “Hürriyet” Gazetesi Editörü

Yalçın TOPÇU - “Yerli Düşünce” Dergisi Kurucu Başkanı

TÜRKMENİSTAN

Aşirbek BAYMURADOV – Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo ve Sinema Kurulu Yayın Yönetmeni

ÖZBEKİSTAN

Umida MANİYAZOVA – Merkezi Asya Haber Ajansı Muhabiri

GAGAVUZ YERİ (Moldova)

Gheorghi IALANJI -  Gagavuz Yeri Başkanlığı Protokol ve Basın Yayın Enformasyon Daire Başkanı

MAKEDONYA

Bünyamin LİMAN -   “Yeni Balkan” Gazetesi Haber Muhabiri

 

Ajans Ahıska