1925 yılında Ahıska’nın Adıgen ilçesi Utgusuban köyünde dünyaya gelen Seyfet dede adıyla anılan Seyfettin Dursunov 90. yaş gününü Atayurt dedikleri Gürcistan’ın Ahıska vilayeti Vale ilçesinde kutladı.

 

Ata yurdunda yaş gününü kutlamanın sevincini yaşadığını belirten Dursunov, hayatını şöyle anlattı; “Ahıska ili Adıgen ilçesi Utkusuban köyünde 1925 yılı Ağustos ayında dünyaya geldim. Yedi yaşında okula başladım. Ben yedinci sınıfta iken savaş başladı. 1944 yılının Kasım ayında Stalin bizleri ana vatanımızdan ayırıp sürgüne gönderdi. Trenin hayvan vagonlarına doldurularak sürgün edildiğimiz için 23 gün süren kış yolculuğumuzda 40 bin kişi yolda öldü. Ölenleri hemen trenin penceresinden dışarı attılar. Bizi Özbekistan da indirdiler. Öyle ki aileler tamamen parçalanmış halde kimin nerede indirildiği bilinmiyor.

 

Bir süre Özbekistan da kaldıktan sonra Stalin ölünce yeni başa gelenler istediğimiz yerde kalabileceğimizi söylediler. Oradan Kırgızistan ve Azerbaycan a gittik. Gizlice olsa bile hep namazımızı kıldık. Azerbaycan da namazımıza engel oldular ama biz gene gizli şekilde kimseye gözükmeden namazlarımızı kılmaya devam ettik.”
Altı çocuğu olan Seyfet dede 1908 yılında Atayurt Ahıska’ya geldiğini ve Gürcistan’da çok huzurlu olduğunu belirterek tek sıkıntılarının vatandaşlık alamamak olduğunu söyledi.

 

Canlı tarih Seyfettin Dursunov’un 90. yaş gününe Posof ilçe müftüsü Ali Çetin de katıldı. Okunan Kuran-ı kerim ile başlayan program da Posof Müftüsünün ettiği duadan sonra davetlilere yemek ikram edildi. Yemekten sonra da Seyfettin Dursunov getirilen pastayı kesti. Çocukları ve torunlarıyla birlikte mutluluğunu yaşarken bir yıl önce 85 yaşında kaybettiği eşinin yanlarında olmaması ayrı bir üzüntü verdi.

Etiketler: seyfet dursunov   ahıska   vale